Oświata i kultura Zabytki

Nasze zabytki   

Pierwotnym układem przestrzennym wsi w średniowieczu była owalnica. Obecnie wieś ma kształt tzw. ulicówki. Oznacza to, że na przestrzeni wieków układ poszczególnych zabudowań uległ znaczącym przeobrażeniom prawdopodobnie z powodu przyrostu ludności, a wraz z nim rozbudowy wsi.

Wyróżniającym elementem w zabudowie przestrzennej wsi jest położony w jej centralnej części kościół i dwór z zabudowaniami folwarcznymi (obecnie siedziba PRUH „Janpol”).

Wieś jest przykładem wspaniałej - zwartej zabudowy. We wsi występują wszystkie typy zabudowy mieszkaniowej: zagrodowa, wielorodzinna i jednorodzinna. Wśród zabudowy dominują budynki przedwojenne, charakterystyczne dla regionu Opolszczyzny. Tylko na nielicznych z nich zachowały się elementy dawnej architektury, ponieważ na większości budynków w czasie ich odnawiania zniszczono dawne zabytkowe elementy elewacji, wprowadzając współczesne rozwiązania. Budynki jednorodzinne wybudowane zostały w okresie ostatnich 30 lat, sporo z nich powstało w ostatnich kilku latach.

Do rejestru i ewidencji zabytków Województwa Opolskiego wpisanych jest 32 nieruchomych zabytków położonych w Jankowicach Wielkich. Niewątpliwie do najważniejszych z nich zaliczyć należy kościół p.w. Najświętszej Marii Panny oraz dwór.

Kościół pochodzi z początku XIV wieku. Pierwsze wzmianki pojawiają się jednak dopiero w 1483 roku. W stylu gotyckim została wybudowana nawa i wieża kościelna. W latach 1505-1945 Kościół należał do ewangelików. Pierwszym pastorem był Johann Herman. Pełnił tę funkcję w latach 1563-1613. Zmarł w 1618 roku. Na wschodniej stronie kościoła znajduje się epitafium (zachowane do dzisiaj) pastora z dwiema żonami: Anna i Elżbietą. Obecnie prowadzone są prace renowacyjne na wschodniej stronie kościoła i odnawiane są epitafia. Odnowienia wymaga również plac przy kościele - wyłożenie kostki, wysadzenie krzewów ozdobnych (w br., tj. 2008 częściowo te prace zostały już wykonane).

We wnętrzu kościoła znajduje się wolnostojący barokowy ołtarz, którego czas powstania datuje się na połowę XVII wieku. Kościół znajdował się na Szlaku Polichromii Brzeskich, jednak w wyniku pożaru uległy one zniszczeniu. Podobnie stało się z barokową chrzcielnicą i amboną, jej elementy znajdują się na podeście wieży kościelnej. Obecny stan zewnętrzny Kościoła wymaga odnowienia i konserwacji.

Dwór natomiast został wybudowany w okresie późniejszym tj około 1800 roku, wówczas jako skromna siedziba ziemska. Założono go na planie prostokąta, z ceramicznym dachem dwukondygnacyjnym, czterospadowym. Elewacja frontowa posiada w swoim centralnym punkcie portyk, wyznaczony podwójnymi pilastrami, nad którymi znajduje się trójkątny fronton. Budynek posiada elementy dekoracji klasycystycznej.

       GALERIA ZDJĘĆ

Na skróty     
»
»
»2008-10-02
Tobie Polsko - XIII Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej

Gmina Olszanka zaprasza do udziału w XIII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „TOBIE POLSKO”. Celem Festiwalu jest popularyzacja różnorodnych pieśni o Ojczyźnie , pieśni legionowych, pieśni przejawiających nuty patriotyzmu i walki o niepodległość.

Warunkiem uczestnictwa w Festiwalu jest udział w eliminacjach wstępnych, które odbędą się w dniach 18-19 października 2008 roku w auli Publicznego Gimnazjum w Olszance w godzinach 11.oo-18.oo.

Warunkiem udziału w eliminacjach jest przesłanie w terminie do dnia 06 października 2008 r. pisemnego zgłoszenia (pliki do pobrania na stronie www.olszanka.pl) na adres : Urząd Gminy Olszanka 16 , 49-332 Olszanka ...
 


Aktualizacja: 06-09-2011
Odwiedzin: 75790, dzisiaj: 26
Twoja wyszukiwarka
Copyright © Jankowice Wielkie - 2008
Stowarzyszenie Rozwoju Jankowic Wielkich "Janko"
Serwis utworzono w ramach realizacji projektu "Międzypokoleniowe Wiejskie Centrum Odnowy Wsi w Jankowicach Wielkich"
współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego